دیکتاتور معمر قذافی

وبلاگی برای معرفی شخصیت واقعی رباینده ملعون امام موسی صدر (حفظه الله)

بالاخره روز خشم ملت لیبی علیه معمر قذافی اعلام شد

آفتاب: فعالان سیاسی و حقوق بشری با انتشار بیانیه و ارسال نامه‌های الكترونیک و سایر رسانه‌های گروهی، مردم لیبی را به قیام و انقلاب علیه حكومت معمر قذافی فراخواندند.


روزنامه الوطن با انتشار پوستری از دعوت مردم برای تظاهرات در 17 فوریه آینده نوشت: به نظر می‌رسد كه برگزاركنندگان این فراخوان 17 فوریه را برای آن انتخاب كرده‌اند كه پاسداشت حق شهیدانی باشد كه به ضرب گلوله قذافی در این روز جان باختند.

این روزنامه نوشت: این شهیدان به همراه سایر مردم در روز 17 فوریه تظاهرات مسالمت آمیزی را جلوی كنسولگری ایتالیا در شهر بنغازی در اعتراض به انتشار تصاویر موهن به ساحت مقدس پیامبر اكرم (ص) برگزار كردند و به ضرب گلوله نیروهای امنیتی قذافی شهید شدند.

به گزارش العالم، الوطن نوشت: روز 17 فوریه همچنین برای آن انتخاب شده است كه پایانی بر ظلم و فساد و گرامیداشت شهیدانی باشد كه به خاطر دفاع از دین و ارزش‌های والای خود تظاهرات كردند.

منبع

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۴ساعت 3:12  توسط هویزه  | 

حمایت قذافی از مبارک/ آیا قذافی دوست و برادر ایران باقی خواهد ماند؟

رئيس جمهور آمريكا در نخستين ارزيابي خود از وقايع مصر اعلام كرد: خشونت راه‌حل پايان دادن به اوضاع كنوني مصر نيست و اصلاحات سياسي به منظور تامين منافع مصر براي مدت طولاني امري ضروري است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت شبكه الجزيره، باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا، در گفت‌وگوي خود با سايت يوتيوب اعلام كرد: حسني مبارك رئيس جمهور مصر، همپيمان دايم واشنگتن است و در سلسله مسائل دشوار منطقه همكار جدي واشنگتن محسوب مي‌شده اما من از او چندين بار خواستم كه در راستاي منافع طولاني مدت مصر، اصلاحات سياسي و اقتصادي صورت دهد.

وي افزود: من همواره به مبارك به منظور اجراي تغييرات فشار وارد كردم.

رئيس جمهور آمريكا خاطر نشان كرد: آنچه امروز در خيابان‌هاي مصر رخ مي‌دهد، نتيجه نااميدي مردم است.

وي از دولت و تظاهركنندگان خواست از خشونت استفاده نكنند.

اين در حالي است كه دنيس مك دونالد، معاون مشاور امنيت ملي آمريكا، اعلام كرد: كاخ سفيد معتقد است كه اعتراض‌ها در مصر فرصتي را پيش روي مبارك قرار داده است تا به خواسته‌هاي مردم گوش كند و دست به اصلاحات سياسي بزند.

رابرت گيبس، سخنگوي كاخ سفيد نيز از دولت مصر خواست ممنوعيت عليه تظاهركنندگان را پايان دهد.

وي افزود: ما از حقوق جهاني مردم و ارزش‌هاي جهاني و ابراز عقيده حمايت مي‌كنيم و دولت مصر بايد از فرصت ايجاد شده استفاده كند و به خواسته‌هاي مردم در جهت اصلاحات سياسي، اقتصادي و اجتماعي پاسخ دهد.

كاترين آشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز تصريح كرد: مسئولان مصر بايد به حقوق تظاهركنندگان احترام بگذارند.

آشتون در بيانيه‌اي افزود: بايد به صداها و خواسته‌هاي مردم كه به دنبال دستيابي به حقوق سياسي و اجتماعي و اقتصادي‌شان هستند، گوش داد.

اين مسئول اتحاديه اروپا نسبت به تعداد زخمي‌ها و دستگير شده‌ها در مصر كه در حال افزايش است، ابراز نگراني كرد.

آشتون از مسئولان مصر خواست تمامي تظاهركنندگان را كه دستگير شدند آزاد كنند.

فرانكو فراتيني، وزير امور خارجه ايتاليا نيز اظهار داشت: هر گونه تغيير غير منتظره نظام در مصر آشوب در خاورميانه ايجاد خواهد كرد، چرا كه حسني مبارك نقش مهمي در برقراري ثبات منطقه داشته است.

فراتيني با بيان حمايت كشورش از مبارك در عين حال خواستار اجراي اصلاحات سياسي و اجتماعي در مصر شد.

وي عنوان داشت: وضعيت مصر با تونس تفاوت دارد چرا كه در مصر آزادي‌هاي مدني رعايت مي‌شود.

ميشل آليو ماري، وزير امور خارجه فرانسه نيز كشته شدن تظاهر كنندگان را محكوم كرد و گفت: موضع‌گيري فرانسه مبتني بر احترام به حاكميت قانون و عدم دخالت در امور كشورهاي مختلف است، اما ما به دنبال برقراري آزادي و دموكراسي در تمامي كشورها هستيم.

وزير امور خارجه فرانسه اظهار داشت: زمان براي اين كه بگوييم مبارك تبديل به يك تهديد شده است، زود است.

ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس نيز عنوان داشت كه دولت مصر بايد به خواسته‌هاي اصلاحات پاسخ دهد و از خشونت در برابر تظاهركنندگان استفاده نكند.

وي افزود: من از دولت مصر مي‌خواهم كه به حقوق مردم و آزادي بيان احترام گذارد.

همچنين معمر قذافي، رهبر ليبي در تماس تلفني خود با مبارك، نسبت به ثبات جامعه مصر و حفظ آنچه كه مبارك محقق ساخته است، ابراز اطمينان كرد.

وي ابراز اميدواري كرد كه مصر مسير خود را به سوي پيشرفت ادامه دهد و همچنان نقش اصلي خود در دفاع از مسائل كشورهاي عربي را حفظ نمايد.

همچنين حمد بن عيسي آل خليفه، پادشاه بحرين در تماس تلفني با حسني مبارك، خواستار برگزاري نشست عربي فوري براي بررسي آينده كشورهاي عربي كه شاهد تظاهرات اعتراض آميز مردم هستند، شد.

پادشاه بحرين تاكيد كرد كه ثبات مصر همان ثبات كشورهاي عربي است و بايد استراتژي تحقق منافع و خواسته‌هاي ملت‌هاي عربي در نظر گرفته شود.

بان كي مون، دبيركل سازمان ملل نيز از دولت مصر خواست به تغيير اوضاع اين كشور بپردازد.

مارتين نسيركي، سخنگوي بان كي مون، اظهار داشت: دبير كل سازمان ملل از تمامي گروه‌هاي مربوطه خواسته است به گونه‌اي عمل كنند كه اجازه افزايش خشونت‌ها در مصر را ندهند.

نسيركي افزود: سازمان ملل بر اوضاع اعتراض آميز مصر نظارت دارد و اوضاع اين كشور را دنبال مي‌كند.

مدير ديده‌ بان حقوق بشر نيز نسبت به اعمال خشونت از سوي نيروهاي پليس مصر عليه تظاهركنندگان ابراز نگراني كرد.

وزارت امور خارجه رژيم صهيونيستي نيز در بيانيه‌اي نسبت به سفر به مصر ظرف چند روز آينده هشدار داد.

وزارت خارجه رژيم صهيونيستي از اتباع خود كه مقيم مصر هستند خواست درباره وضعيت خود به سفارت اسراييل اطلاع دهند و از اماكني كه در آنجا تظاهرات برگزار مي‌شود، دوري كنند.

دني ايالون، معاون وزير خارجه اسراييل نيز ابراز اميدواري كرده است كه اوضاع مصر آرام شود.

منبع

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۰۹ساعت 22:0  توسط هویزه  | 

قذافی در راستای انحراف افکار عمومی خواهان بررسی اعدام صدام شد!

معمر قذافی که هر از گاهی با اظهارات و رفتار نابهنجار خود، سروصدای زیادی راه می اندازد، این بار با بی عرضه خواندن سران عرب در پیگیری علل جنگ عراق و اعدام صدام، خواهان رسیدگی قضایی به این موضوع از سوی سازمان ملل شد.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «الزمان» چاپ بغداد، در خبری نوشت: قذافی اظهار داشته دیپلمات های عرب و سران کشورهای اسلامی، توان درخواست پاسخ از آمریکا و همپیمانان او درباره علل راه اندازی جنگ علیه عراق را ندارند و هیچ یک از سران عرب نیز جرأت ندارند از دولت عراق و آمریکا بخواهند که چرا صدام را اعدام کرده اند.

این روزنامه مدعی است: نماینده عراق در سازمان ملل از بغداد دستوری را دریافت کرده که فعلا درباره این درخواست قذافی واکنش نشان ندهد.

قذافی هم اکنون به شدت درباره پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر در فشار سیاسی قرار گرفته و به نظر می رسد برای رد گم کردن و انحراف افکار عمومی، تلاش می کند با دفاع از عراق و صدام، سخنانی این چنین را بر زیان براند.

منبع

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ساعت 22:48  توسط هویزه  | 

شکایت وکلای عراقی و لبنانی از قذافی به خاطر تبعه ایرانی!

یک قاضی عراقی از تشکیل کمیته ای متشکل از وکلای لبنانی و عراقی برای شکایت از رهبر لیبی در پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر خبر داد.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه البیان، "منیر حداد" که از اعضای سابق کمیته عالی دادگاه جنایی عراق است با اشاره به ناپدید شدن امام موسی صدر در سال 1978 در لیبی اظهار داشت: هم اکنون در حال تشکیل کمیته ای حقوقی با حضور وکلا و قاضی های عراقی و لبنانی هستیم.

وی هدف از تشکیل این کمیته را ارائه چندین شکایت علیه "معمر قذافی" به دادگاههای بین المللی در مسئله ناپدید شدن امام موسی صدر و همراهانش عنوان کرد.

این قاضی تاکید کرد: تدابیر اجرایی این کمیته پس از عید فطر آغاز خواهد شد و تمام حقایق این پرونده مشخص و جنایتکاران به قصاص عادلانه خود خواهند رسید.

منبع

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۵ساعت 5:26  توسط هویزه  | 

تلاش چادر نشین برای فراموشی

در حالی که در سالروز ربوده شدن امام موسی صدر، نایب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان امروز از "معمر قذافی " رهبر لیبی خواسته تا سرنوشت امام موسی صدر و همراهانش را روشن کند روز دوشنبه خبرگزاری ها از سفر رهبر لیبی در سالگرد انعقاد پیمان دوستی با ایتالیا به این کشور خبر دادند.

سفری که همچون همه سفر های خارجی قذافی با حاشیه ها خاص او همراه بوده است و چادر عربی وی به باغ سفارت لیبی در رم منتقل شد تا رهبر لیبی در آن اقامت کند.

امام موسی صدر که ۳ شهریور سال ۱۳۵۷ و در آخرین مرحله از سفر دوره‌ای خود به کشورهای عربی، بنا بر دعوت رسمی معمر قذافی به کشور لیبی سفر کرد، 6 روز بعد دیگر از او خبری نشد.

طرابلس مدعی است که امام موسی صدر بعد از لغو دیدار خود با یک هواپیما به ایتالیا رفته، ادعایی که از همان زمان رم آن را رد کرده است. بر همین اساس علاقمندان این روحانی ایرانی معتقدند که دولت لیبی به دلایل سیاسی وی را ربوده است. چه موضوعی می تواند موجب شود قذافی سایه سنگین اتهام 30 ساله درباره ربودن امام موسی را بپذیرد؟

خصوصیات شخصیتی رهبر لیبی و ادعای رهبری جهان عرب شاید یکی از دلایل این امر باشد. 30 آبان سال گذشته بود که جنبش امل لبنان فایلی از صدای معمر قذافی منتشر کرد که در آن رهبر لیبی با حالتی عصبانی سخنانی درباره امام موسی صدر به زبان می آورد.

در این قطعه صوتی که به نظر می رسد مربوط به قبل از ناپدید شدن موسی صدر باشد، قذافی، رشد و نفوذ امام موسی صدر در جنوب لبنان را به شاه و ساواک نسبت می دهد و در سخنان خود شیعیان لبنان را «متحدان اسرائیل»  می نامد هر چند چندی بعد در چرخشی180 درجه ای به تمجید از شیعان و امام موسی صدر می پردازد.

در سال جاری هم "الشرق الأوسط " به نقل از یک مقام لیبیایی که خواست نامش فاش نشود، نوشت که قذافی از "عمرو موسی " دبیرکل اتحادیه عرب خواسته است تا شیعیان لبنان را به همسو شدن با تلاش‌های لیبی درباره ربوده شدن امام موسی صدر متقاعد کند.

اما موضع گیری های رهبر لیبی تنها به همین مورد متوقف نمی ماند.

بر اساس مدارک منتشر شده در کتاب «گزارش کمیته پیگیری سرنوشت امام موسی صدر» قذافی در گفت و گوی که در سال 2002 با شبکه تلویزونی الجزیره دارد وقتی  مجری از او سوال می کند دولت لبنان قصد دارد کمیته ای را برای پیگیری مساله ربوده شدن امام موسی صدر تشکیل دهد با ناراحتی می گوید: «این حرفها از نظر من بیهوده و بی معناست»

او چندی بعد هم در سخنرانی در شهر سبها برای نخستین بار به صورت صریح درباره ربوده شدن امام موسی صدر موضع گیری کرد: «نکته ای هم درباره موسی صدر بگویم، موسی صدر که...نمی دانم چه سالی به دعوت ما به لیبی آمد، یعنی ما برایش دعوتنامه فرستادیم، مثل همه شخصیتهای دیگری که در جشن سالگردانقلاب لیبی شرکت می کنند مثل همین که در این اواخر بر پا شد و ناپدید شد... ای کاش شما می دانستید که چه شخص یا گروهی مسوول ربودن اوست و یا چه کسی می تواند کمک کند...باید معلوم شود امام موسی صدر چطور ربوده شد.»

این اظهارات در شرایطی بیان می شود که ظاهرا وی در خلال جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب نظامیان علیه سلطنت ادریسی لیبی در اوایل سپتامبر 2009، در دیدار با گروهی از جوانان و چهره‌های فرهنگی ـ هنری شمال آفریقا و در پاسخ به پرسش یکی از شرکت کنندگان پذیرفته است که با امام موسی صدر دیدار کرده است.

این دیدار به گفته او بدون هیچ مشکلی برگزار شده است ولی در عین حال او تکرار کرده است که او دیگر خبری از سرنوشت امام موسی صدر پس از انجام این دیدار ندارد، قذافی کوشش کرده با تجلیل از صدر و تخفیف مشکلات فیمابین، بار دیگر ناپدید شدن او را اسرارآمیز تلقی کند و خود و حکومت خود را از آن تبرئه کند.

در شرایطی که لیبی بعد از سالها سقوط هواپیمای پان امریکن بر فراز دهکده لاکربی اسکاتلند در سال 1988 را پذیرفت آیا در نهایت ماجرای ربوده شدن امام موسی صدر در شنزارهای طرابلس مشخص خواهد شد؟

منبع

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳ساعت 11:30  توسط هویزه  | 

لیبی در حال فراهم کردن مقدمات بر تخت نشستن سیف الاسلام قذافی

خبرگزاری ایرنا از قول روزنامه قورينا لیبی خبر داد: اقدامات پسر قذافی در قضیه امام موسی صدر در حال نتیجه دادن است.

نشر این خبر در این موقعیت زمانی(مطرح شدن نام امام موسی صدر در اکثر رسانه های داخلی) از خبرگزاری جمهوری اسلامی، آن هم به نقل از یک روزنامه لیبیایی (با توجه به وضعیت مطبوعات در لیبی) و همچنین به نقل از یک منبع آگاه جای تامل بسیار دارد ...

اما اگر خبر یک موج کوچک جهت جلوه دادن به سرانجام رسیدن پرونده امام موسی صدر نباشد، می توان نتیجه گرفت: لیبی در حال فراهم کردن مقدمات بر تخت نشستن سیف الاسلام قذافی است.


متن خبر:

روزنامه ليبيايي قورينا روز چهارشنبه از پيشرفت در پرونده روشن شدن سرنوشت امام موسي صدر كه از سوي سيف‌الاسلام قذافي پسر معمر قذافي رهبر ليبي پيگيري مي‌شود، خبر داد.

به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، روزنامه قورينا چاپ ليبي روز چهارشنبه در سايت اينترنتي خود به نقل از منابعي كه آنها را موثق خواند، نوشت:همزمان با سالگرد ناپديد شدن امام موسي صدر رهبر جنبش امل و همراهش كه دهها سال است موجب تيرگي در روابط ليبي و لبنان شده است، اقدامات و تحركات سيف‌الاسلام قذافي در زمينه روشن شدن سرنوشت امام موسي صدر در حال نتيجه دادن است.

اين روزنامه بدون اشاره به اين نتايج اعلام كرد كه جزئيات آن را بعدا منتشر خواهد كرد.

روزنامه قورينا با ذكر اينكه پسر قدافي پيش از اين نيز بسياري از پرونده هاي پيچيده مربوط به روابط ليبي با برخي كشورها را حل و فصل كرده است در اشاره‌اي ضمني يادآور شد كه در زمينه پرونده امام موسي صدر نيز اقدامات وي نتايج مثبتي خواهد داشت.

گفتني است كه امام موسي صدر در سوم شهريور سال ‪ ۱۳۵۷‬شمسي و در آخرين مرحله از سفر دوره‌اي خود به كشورهاي عربي، بنا بر دعوت رسمي معمر قذافي وارد ليبي و نهم شهريور ربوده شد.

دستگاههاي قضايي دولتهاي لبنان و ايتاليا، و همچنين تحقيقات انجام شده از سوي واتيكان، ادعاي ليبي مبني بر خروج امام موسي صدر از آن كشور و ورود وي به رم را رسما تكذيب كرده اند.

مجموعه اطلاعات آشكار و پنهاني كه طي دو دهه پيش بدست آمده، تماما گواه آنند كه امام موسي صدر هرگز خاك ليبي را ترك نگفته است.

منبع


+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳ساعت 0:8  توسط هویزه  | 

بریده ای از روزنامه مردم سالاری به قلم علی ودایع

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۱۲ساعت 9:41  توسط هویزه  | 

حیله ای دیگر : قذافی به دنبال امام موسی صدر !!!

http://www.themajlis.org/stock/people/amr-moussa.jpg

منابع ديپلماتيک عربي در قاهره گفتند که دبيرکل اتحاديه عرب در سفر به لبنان، تشکيل کميته مشترک تحقيق عربي را براي بررسي موضوع ربوده شدن امام موسي صدر در ليبي با هدف پايان يافتن اين قضيه پيشنهاد مي‌کند.


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) عمرو موسي در بيروت دو موضوع مهم ربوده شدن امام موسي صدر در ليبي و اوضاع فلسطيني‌هاي ساکن اردوگاه‌ها در لبنان را با مقامات لبناني بررسي خواهد کرد.

موسي که شامگاه پنجشنبه وارد بيروت پايتخت لبنان شد، با " ميشل سليمان" رييس‌جمهور،" سعد الحريري" نخست‌وزير،" نبيه بري" رييس مجلس و " علي الشامي " وزير خارجه لبنان ديدار و گفت‌وگو مي‌کند.

براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه خبري العالم، " الدار" روزنامه کويتي نوشت: دبيرکل اتحاديه عرب از سوي " معمر قذافي " رهبر ليبي که رياست دوره‌اي اجلاس سران عرب را عهده‌دار مي‌باشد، ماموريت دارد تا پرونده ربوده شدن امام موسي صدر را به منظور ايجاد راهکاري مورد رضايت همه طرف‌ها به جريان اندازد.

قذافي اين ماموريت را در ديدار با موسي هنگام برگزاري اجلاس سران پنج کشورعربي درليبي به وي واگذارکرد.

قذافي متهم است که در ربوده شدن امام موسي صدرهنگام سفر ماه مارس سال 1979 وي به ليبي دست داشته است.

منبع

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ساعت 0:53  توسط هویزه  | 

گزارش سازمان عفو بین‌الملل و مسئولیت لیبی در قبال سرنوشت امام موسی صدر

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره وضعیت حقوق بشر در لیبی، که با نام «لیبی فردا» در ماه اخیر منتشر شده است، ربودن امام موسی صدر از موارد نقض حقوق بشر و مسائل حل‌نشده‌ی حقوق بشری این کشور به شمار آمده است.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، در این گزارش که در تاریخ 23 ژوئن 2010 با نام Libya Of Tomorrow (ليبي فردا) منتشر شده است، مسئله ربودن امام موسی صدر از موارد حل‌نشده‌ی حقوق بشری در لیبی شمرده شده است.

در این گزارش آمده است: از دیگر موارد حل نشده‌ی ربودن، که توجه و اهتمام بین المللی را برانگیخته، ربودن امام موسی صدر است. روحانی شیعه لبنان که در ایران متولد شده است و با دو همراهش، شیخ محمد یعقوب و عباس بدر الدین در حین سفر به لیبی در سال 1978 ناپدید شدند.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: مقامات لیبی ادعا کردند که آنها دخالتی در ناپدید شدن این سه نفر نداشته اند و ادعا کردند دلایلی وجود دارد که آنها لیبی را به مقصد کشوری اروپایی ترک کرده اند.

در ادامه گزارش «لیبی فردا» آمده است: در آگوست 2008 قاضی تحقیق لبنانی حکم جلب معمر قذافی، رهبر لیبی به همراه شش نفر دیگر را صادر کرد و آنان را مسئول ربودن این سه نفر معرفی کرد.

این گزارش می‌افزاید: همچنین دولت لبنان نیز از شرکت در اجلاس سران عرب که در اواخر مارس 2010 در لیبی بر گزار شد، خودداری کرد. این اقدام پس از دعوت برخی سیاستمداران لبنانی برای تحریم این اجلاس به علت مسئولت لیبی در ربودن امام موسی صدر و دو همراهش صورت گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش درباره وضعیت کلی حقوق بشر در لیبی آمده است: حکومت لیبی به وعده‌هایی که برای پایان دادن به نقض حقوق بشر داده است، عمل نکرده و کماکان نقض حقوق بشر در این کشور ادامه دارد.

گفتنی است این گزارش 123 صفحه و شامل توضیحاتی درباره نظام سیاسی کشور لیبی و موارد مختلف نقض حقوق بشر در این کشور است و در تاریخ 23 ژوئن 2010 منتشر شده است و در وب سایت سازمان عفو بین الملل به آدرس www.amnesty.org قرار گرفته است.

منبع

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۰ساعت 9:29  توسط هویزه  | 

سیف‏الاسلام قذافی و آزادی امام موسی صدر!!!

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ دقایقی پیش سایت شبکه خبر به نقل از "پایگاه خبری الجوار" اعلام کرد: «حسن یعقوب گفت: "سیف‏الاسلام قذافی" پسر "معمر قذافی" رهبر لیبی در آینده نه چندان دور، با هدف كسب وجهه تحركاتی را برای آزادی امام موسی صدر و همراهان او آغاز خواهد كرد»!

سایت شبکه خبر با ذكر خبر بالا، از قول یعقوب نماینده سابق جنبش امل در پارلمان لبنان اضافه کرد: «یك هیأت ایتالیایی به منظور بررسی سرنوشت امام موسی صدر به زودی به لبنان سفر خواهد كرد».

اما خبرنگاران ابنا علیرغم جستجو در پایگاه الجوار و نیز پایگاه‏های عربی دیگر به این خبر دست نیافته‏اند.

لازم به ذکر است که «امام موسی صدر» رهبر شیعیان لبنان و بنیانگذار جنبش امل، شهریور 1357 شمسی در سفر به لیبی به همراه دو همسفرش ربوده شدند. از آن زمان تاکنون اخبار ضد و نقیضی درباره سرنوشت آنان منتشر شده است؛ اما شیعیان جهان همچنان در انتظار ایشان به سر می‏برند.

منبع

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ساعت 22:0  توسط هویزه  | 

دیدار قریب الوقوع قذافی با هیات نمایندگان پارلمان اسرائیل

یک روزنامه اسرائیلی از دیدار قریب الوقوع رهبری لیبی با هیات نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل خبر داد.

به گزارش فردا، روزنامه اسرائیلی معاریو، امروز (چهارشنبه) از پذیرش اعضای عرب پارلمان اسرائیل (کنست) توسط معمر قذافی رهبری لیبی در این کشور خبر داد و این ملاقات را یک دیدار تاریخی خواند.

اریک بندر سردبیر این روزنامه اسرائیلی در یادداشت امروز خود می نویسد، هیاتی از اعضای عرب پارلمان اسرائیل و مدیران کمیته پیگیری وضعیت اعراب در اسرائیل، در تعطیلات پایان هفته جاری با رهبری لیبی معمر قدافی یک دیدار تاریخی خواهند داشت. از هیات پارلمان اعراب، جمال زحالقه و احمد الطیبی حضور دارند.

این روزنامه در ادامه می افزاید؛ هیات نماندگان پارلمان اسرائیل امروز به اردن می روند و با سفیر لیبی در عَمان دیدار خواهند داشت و سپس به لیبی خواهند رفت.

از سوی دیگر معاریو اسرائیل، بیانیه‌ای را از سوی جمال زحالفه که از نمایندگان مسلمان پارلمان اسرائیل و مشهور به مخالفت با سیاست های دولت این کشور است منتشرکرده که وی در آن گفته است : قذافی ما را به یک دیدار تاریخی با صاحب عنوانی رئیس دوره ای اتحادیه عرب کرده است. برای ما و رهبران عرب در اسرائیل این دیدار یک پیشرفت به حساب می آید، چرا که پیش از این اتحادیه کشورهای عرب ما را تاکنون نادیده می گرفته است.

زحالفه در ادامه می افزاید: ما نمی خواهیم در یک گتو(جهودمجله) داخل اسرائیل زندگی کنیم که از دنیای اعراب جداست. برای ما مهم است که به طور ثابت و مداوم با کشورهای عربی در در تمام امور فرهنگی، آموزشی، دینی و تمام امور دیگر ارتباط داشته باشیم.

گفتنی است قذافی سال ها شکست کشورهای عربی در اتخاذ موضعی مشترک در برابر اسراییل را مورد انتقاد قرار داده است.

او یکی از منتقدان مصر و عربستان سعودی است. قذافی پس از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در مصاحبه با مجله تایم آمریکا و شبکه تلویزیونی الجزیره تلاش های شورای امنیت را برای صلح دائم بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها بی ثمر خوانده بود.

وی ضمن اشاره به وضعیت غزه گفت، کشورهای اسلامی نباید اسرائیل را تا زمانیکه سلاح هسته ای دارد به رسمیت بشناسند. وی افزود: "من برای امنیت هر دو قوم یهود و فلسطینی ارزش قائلم و نگرانم اما راهی که جهان به سویش گام برمی دارد، راه درستی نیست."

قذافی درمورد آزارهایی که گفته می شود یهودیان در دوران امپراتوری روم، پادشاهی ادوارد اول و هولوکاست متحمل شده اند گفت: "درمورد تاریخ با یهودیان ابراز همدردی می کنم."

وی یادآور شد، در همان زمان یهودیان در سرزمینهای عربی همانند دیگر مردم زندگی می کردند. کشورهای عربی ازجمله لیبی به یهودیان پناه داده بودند و پیش از تشکیل اسرائیل مشکلی بین مسلمانان و یهودیان وجود نداشت.

همچنین قذافی در اظهار نظری عجیب اعلام کرده است، برای حل مساله فلسطین باید یک دولت مشترک فلسطینی اسرائیلی تشکیل شود ونام این دولت " اسراطین" گذاشته شود که مخلوطی از اسرائیل وفلسطین است!

وی که سال گذشته از طریق ویدئو کنفرانس برای مدرسان و دانشجویان دانشکده پژوهش های صلح و خلع سلاح ژاپن سخنرانی می کرد در توضیح این طرح گفت: برپایی کشور یکپارچه دموکراتیک اسراطین مشروط به بازگشت آوارگان فلسطینی به کشورشان و نابودی سلاح کشتار جمعی است. در این صورت، این کشور از سوی اتحادیه عرب نیز به رسمیت شناخته خواهد شد.

قذافی ادامه داد: در این کشور انتخابات آزاد برگزار خواهد شد و ممکن است رئیس جمهور آن یک فلسطینی یا اسرائیلی باشد ؛ این مهم نیست.

گفتنی است نام اسراطین از چهار حرف نخست کلمه اسرائیل و سه حرف آخر کلمه فلسطین تشکیل شده است.

منبع

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۲/۱۱ساعت 21:53  توسط هویزه  | 

معمر قذافی دوست و برادر ایران، یا دوست و برادر حزب بعث؟!!!

"معمر قذافي" رهبر ليبي شماري از فرماندهان نظامي صدام و اعضاي حزب منحل بعث عراق را پيش از آغاز اجلاس سران عرب در ليبي به "طرابلس" دعوت كرد.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبكه خبري العالم، قذافي پيش از برگزاري اجلاس سران عرب در روزهاي 27 و 28 ماه مارس در شهر "سرت " ليبي، به صورت ويژه 29 نفر از سران احزاب، جريان‌ها و عراقي‌هاي خارج از اين كشور را دعوت كرده است.

پايگاه خبري عراقي "ملف پرس" به نقل از منابع ويژه خود نوشت: قذافي كه كشورش رياست اجلاس آتي سران عرب را به عهده دارد، درخواست كرده است تا به صورت فوري با اين 29 نفر كه از فرماندهان ارتش سابق عراق و اعضاي حزب بعث منحله اين كشور هستند ديدار كند؛ دليل دعوت قذافي از اين افراد پيش از برگزاري اجلاس سران عرب مشخص نشده است.

براساس اين اطلاعات، يك ديپلمات سابق عراقي كه در دوره صدام سفير بود، هماهنگي دعوت اين 29 نفر را به ليبي برعهده دارد.

اين ديپلمات سابق عراقي از 29 نفر ياد شده در جريان ضيافت شام خصوصي در يك رستوران در پايتخت كشوري عربي دعوت كرده و تمايل قذافي براي ديدار با آنها را در آستانه برگزاري اجلاس سران عرب، به اين افراد ابلاغ كرده است.

منبع

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۱/۰۴ساعت 16:12  توسط هویزه  | 

نگاهي به زندگي دیکتاتور معمر قذافي و پسرانش

از زندگي خصوصي و خانوادگي کسي که 4 دهه است بر ليبي فرمان ميراند چيز زيادي نميدانيم ، اما با نگاهي سطحي به زندگي فرزندان او ميتوان به راحتي فهميد که اين خانواده ي عجيب و غريب همه کاره کشور است.معمر قذافي -معروف به سرهنگ قذافي-در1969با يک کودتا قدرت را در دست گرفت.او به طور رسمي داراي مقام يا عنواني نيست،البته در بيانيه هاي دولت يا رسانه هاي رسمي "رهبر برادروار و راهنماي انقلاب" يا "راهنماي انقلاب کبير سوسياليستي يکم سپتامبر خلق جمهوري عربي ليبي" خوانده ميشود.
قذافي 68 ساله دو همسر دارد.هفت پسر و يک دختر.بزرگترين پسرش محمد از همسر اولش است؛همسري که اگرچه حالا مورد بي مهري قذافي واقع شده ، اما محمد رياست کميته المپيک ليبي را برعهده دارد.پسر دومش معمر،سيف الاسلام،در سال 1972از همسر دومش به دنيا آمد و معمار است.(ليسانس در دانشگاه الفتح ترابلس،فوق ليسانس در وين،و دکترا از مدرسه اقتصادي لندن)او در 1997 "بنياد بين المللي قذافي براي انجمن هاي خيريه" را راه اندازي کرد که علاوه بر فعاليت هاي خيريه،در چند مورد در بحران هاي گروگانگيري ، بين افراط گرايان و غربي ها ميانجيگري کرده است.سيف الاسلام در سال2006 پس از آن که انتقادات تندي نسبت به پدرش به زبان آورد از کشور خارج شد و رسانه ها گزارش دادند که او مي خواهد بانکدار شود.با اين همه او پس از مدت کوتاهي به کشور بازگشت و پروژه اي محيط زيستي را آغاز کرد که هدف آن آموزش کودکان ليبيايي براي کمک به پاکسازي بخش هايي از کشور بود.سيف در سال2008 اعلام کرد که فعاليت هاي دولتي اش را قطع مي کند،البته به دليل اين که نيازي به اين کار نيست ، نه به خاطر اختلاف نظر با پدرش. به هر حال سيف الاسلام تا کنون در مذاکرات ليبي با کشورهاي غربي نقشي کليدي داشته است.رسانه ها او را جانشين احتمالي پدرش مي دانند،اگرچه خودش اين را تکذيب مي کند.سعدي پسر سوم سرهنگ قذافي است که با دختر يک فرمانده ارتش ليبي ازدواج کرده.سعدي هم فوتباليست حرفه اي است و رئيس فدراسيون فوتبال ليبي.او در سال2003حتي به عنوان بازيکن با تيم ايتاليايي پروجا قرارداد بست،اما بعد از يک بازي،معلوم شد که دوپينگ کرده است.او پيش از اين يکي از سهامداران و عضو هيئت مديره باشگاه يوونتوس بود.سعدي که کاپيتان تيم ملي ليبي بوده در سال2006 با تيم سامپدوريا قرارداد بست اما حتي يک مسابقه هم برايشان بازي نکرد.
پسر چهارم معتصم بالله قذافي،در ارتش ليبي سرهنگ دوم بود،او پس از طرح ريزي يک کودتاي نافرجام عليه پدرش به مصر گريخت.البته معمر پسرش را بخشيد و او حالا مشاور امنيت ملي دولت است و در ارتش يگان خودش را دارد. رسانه ها از معتص و سيف به عنوان جانشينان احتمالي پدر نام مي برند. پسر پنجم،معتصم بلال(معروف به هانيبال)در کا صادرات نفت است و به خاطر رسوايي هايش در اروپا مشهور شده. مثلا در سال 2001 با کپسول آتش نشاني به سه پليس ايتاليايي حمله کرد،در سال 2004 با سرعت 140 کيلومتر در خياباني يک طرفه در پاريس در خلاف جهت راند، چند ماه بعد دوست دخترش را کتک زد و دختر از او شکايت کرد و بالاخره دو سال بعد هانيبال دو شب را به همراه همان دختر-که حالا زنش شده-در زندان ژنو گذراند چون خدمتکارانشان را کتک زده بودند.دو پسر ته تغاري قذافي،سيف الاعراب و خميس در ليبي پليس هستند.تنها دخترش عايشه وکيلي است که در تيم دفاع از صدام حسين ديکتاتور سابق عراق حضور داشت.او در سال 2006 با پسر عمو پدرش ازدواج کرد.قذافي يک دختر خوانده هم داشته که در بمباران سال 186 ليبي توسط هواپيماهاي آمريکايي کشته شده است.قذافي به آينده و خودش اميدوار است؛زمستان گذشته در اجلاس سران اتحاديه عرب خودش را "بزرگ حکماي عرب و شاه شاهان قاره آفريقا و اميرالمومنين مسلمانان جهان" ناميد و به ديگر رهبران عرب گفت:"مقام من اجازه نمي دهد در سطح شما باشم."

کاوه شجاعي
هفته نامه ي ايراندخت/اسفند88

با تشکر ویژه از وبلاگ سرزمین بی آب و علف
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۱۲/۰۳ساعت 22:58  توسط هویزه  | 

لعنت خدا بر قذافی

دارم فکر می کنم میشه یه حاکم با چند هزار تا فدایی مسلح حکومت کنه؟....

... به نظرم شاید بشه، ولی نه برای همیشه. بلاخره یه روزی یا فدایی ها تموم میشند یا حاکم تموم میشه!

دارم فکر می کنم میشه تا یکی حرف زد بگیرن بندازنش تو زندون؟....

... به نظرم شاید بشه، ولی نه برای همیشه. بلاخره یه روزی یا زندونه پر میشه و یا حرفا عادی میشه!

دارم فکر می کنم میشه یه روز همه شیرینی فروشی های یه شهر خالی بشه؟ ...

... به نظرم به شرطی که یه اتفاقی بیفته که اهالی خیلی خیلی خوشحال بشن، میشه!

دارم فکر می کنم که خب بشه! یا اصلاً نشه! که چی؟

..................... دیگه دارم فکر نمی کنم.


به نقل از وبلاگ کارامد


+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۱۲/۰۲ساعت 16:4  توسط هویزه  | 

سخنان توهین آمیز قذافی درباره امام موسی صدر

http://www.amal-movement.com/new/amalogo.jpg

جنبش امل لبنان اخیرا بخشی از صدای معمر قذافی رهبر لیبی را منتشر کرده است که در آن قدافی درباره امام موسی صدر سخنانی عصبی و توهین آمیز به زبان می آورد.

به گزارش پارسینه در این قطعه صوتی که مشخص نیست دقیقا به چه زمانی متعلق است اما گمان می رود مربوط به قبل از ناپدید شدن صدر باشد، قذافی، رشد و نفوذ امام موسی صدر در جنوب لبنان را به شاه و ساواک نسبت می دهد.

رهبر لیبی همچنین امام موسی صدر را به همکاری با اسرائیل و دسیسه بر علیه ناسیونالیسم عربی متهم می کند!

امام موسی صدر در 3 شهریور سال 1357 و در آخرین مرحله از سفر دوره ای خود به کشورهای عربی، بنا بر دعوت رسمی معمر قذافی وارد لیبی، و در روز 9 شهریور ربوده گردید. دستگاههای قضایی دولتهای لبنان و ایتالیا، و همچنین تحقیقات انجام شده از سوی واتیکان، ادعای رژیم لیبی مبنی بر خروج امام از آن کشور و ورود ایشان به رم را رسما تکذیب نمود. مجموعه اطلاعات آشکار و پنهانی که طی دو دهه پیش بدست آمدند، تماما دال بر آن هستند که امام موسی صدر هرگز خاک لیبی را ترک نگفته است.

منبع

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۰۱ساعت 1:27  توسط هویزه  | 

معمر قذافی از دیدگاه دشمنان انقلاب ...
بخشی جدا شده از مطلب علیرضا نوری زاده در مورد قذافی : ... من از تصميم سرهنگ معمر القذافي در پايان بخشيدن به كليه برنامه هاي تسليحاتي سري اش از جمله توليد سلاحهاي شيميائي و ميكروبي و سلاح هسته اي كه به گفته نخست وزير ليبي ميلياردها دلار تا كنون هزينه به بار آورده است، تعجب نكردم.
در گذشته كارهاي عجيب و غريب قذافي را نشانه اي از جنون و اختلال روحي او ميدانستيم. آنها كه شعارهاي او را باور داشتند و يا از كيسه جودش، برخوردار شده بودند به جاي واژه جنون و يا ماليخوليا از واژه صداقت استفاده ميكردند. وقتي در كنفرانس سران عرب در رباط قذافي براي ملك حسين هفت تير كشيد و يا در قاهره توي گوش وزير خارجه اش زد خيليها از جمع ذوب شدگان در تصوير كاذب قهرمانان امت عرب، قذافي را ستودند كه اهل مجامله نيست و دلاورانه آماده پذيرفتن هر نوع خطري هست. زماني كه امام موسي صدر را ناجوانمردانه به دام كشيد و بعد بنا به روايت وزير خارجه سابقش منصور كيخيا كه توسط مأموران اطلاعات ليبي در قاهره ربوده شد و تا كنون اثري از او يافت نشده است.اهل ولايت فقيه كه بسياري شان دين بسيار به امام موسي داشتند و بعضي نيز هم چون احمد خميني بستگي سببي با رهبر شيعيان لبنان برقراركرده بودند، حاضر به پيگيري ماجرا نشدند و اين فرضيه را كه امام موسي با توافق عوامل نزديك به آيت الله خميني سر به نيست شده، در عمل ثابت كردند. قذافي اما پس از حمله هواپيماهاي آمريكائي به خليج سرت و اقامتگاهش و به قتل رسيدن يكي از فرزند خوانده هايش، شال و كلاه انقلابيگري را به قلاب در پستوي دفترش آويخت و اگر جريان لاكربي پيش نيامده بود، مطمئن باشيد تا امروز سرهنگ قذافي را در صف دوستان نزديك آمريكا و بريتانيا مشاهده ميكرديد. لاكربي كه در واقع طرحش در تهران و دمشق ريخته شد و به دست عوامل اطلاعاتي ليبي به اجرا درآمد و طي آن جان و جهان بيش از 250 انسان در آسمان اسكاتلند سوخت و خاكستر شد، قذافي را زمينگير كرد.
همه راهها را به روي او بستند در حاليكه او انتظار داشت برادران عربي كه اينهمه سنگشان را به سينه ميزند و ميلياردها دلار به صور گوناگون به جيبشان ريخته است در روزهاي محاصره و محنت به ياريش بشتابند و وقتي حتي مصر حاضر نشد به هواپيماهاي او اجازه فرود در قاهره را بدهد نگاه قذافي از جهان عرب متوجه افريقا شد. و به مرور با پولي كه داشت توانست نزد سرهنگان و گروهبانهاي يكشبه به قدرت رسيده در شماري از كشورهاي آفريقائي اعتبار و منزلتي پيدا كند. به ويژه آنكه نلسون ماندلا پدر بزرگ آفريقا و نماد آزادگي و آزادانديشي در اين قاره به پاس كمكهاي بيدريغ قذافي به حزب او ANC در دوران مبارزه بر ضد رژيم نژادپرست افريقاي جنوبي، حرمت بسياري براي رهبر ليبي قائل شد و تلاش براي رفع محاصره اقتصادي ليبي و حل مشكل پرداخت غرامت به بازماندگان قربانيان هواپيماي پانام آمريكائي و يوتاي فرانسوي، در واقع توسط او آغاز شد و به نتيجه رسيد. قذافي با تهديد به خروج از اتحاديه عرب و اخراج هزاران كارگر فلسطيني و عرب، عملاً به برادران عرب پشت كرد و مردي كه در فرداي درگذشت عبدالناصر، به عنوان وارث شعارهاي وحدت آزادي و سوسياليسم پرچم وحدت عربي را در دست گرفت، در كنفرانس اخير سران عرب در بيروت. پس از درگيري لفظي شديد با اميرعبدالله وليعهد عربستان سعودي، اعلام كرد كه ديگر در كنفرانس سران عرب شركت نخواهد كرد.
در طول ماههاي اخير بريتانيا كه پس از حل مشكل پرداخت غرامت به بازماندگان قربانيان حادثه لاكربي، روابط كامل ديپلماتيك خود را با ليبي از سر گرفت و با اين كشور سفير مبادله كرد با اطلاع ايالات متحده، سرگرم گفتگو با قذافي و دستيارانش بود و حالا فاش شده است كه قذافي به تشويق وزير خارجه بريتانيا جك استراو حاضر شد دست از برنامه هاي كلان تسليحاتي خود بردارد و بازرسان و كارشناسان آمريكائي و بريتانيائي را به ليبي راه دهد تا آنچه را او طي سالها در زير زمينهاي صحراي ليبي ساخته است بازرسي كنند و راههاي تفكيك ماشين آلات و تجهيزات گرانقيمت كارخانجات توليد سلاحهاي شيميائي و ميكربي و غني كردن اورانيوم و ساختن آب سنگين و پلوتونيوم را مورد بررسي قرار دهند. در حال حاضر نيز پس از گفتگوهاي نمايندگان ليبي با دكتر محمد البرداعي رئيس سازمان بين المللي انرژي اتمي و وعدة امضاي پروتكل الحاقي، به نظر ميرسد تصميم قذافي براي دست شستن از برنامه هاي توليد سلاح هسته اي قطعي است و مرحله جرائي آن در آغاز سال تازه ميلادي به جريان خواهد افتاد.
در اين ميان چيزي كه كمتر مورد توجه كارشناسان و مفسران آشنا به امور ليبي و خاورميانه قرار گرفته ابعاد همكاريهاي گسترده بين ايران و ليبي در زمينه صنايع نظامي و به ويژه پروژه هاي توليد موشكهاي زمين به زمين و مراكز تحقيقات و آزمايشهاي اتمي است. در اين زمينه با فردي آگاه در ايران گفتگوئي داشتم كه روز دوشنبه در الشرق الاوسط به چاپ رسيد. اين شخص برايم روايت كرد كه پس از حملات موشكي گسترده صدام حسين به شهرهاي ايران از جمله تهران، محسن رفيقدوست كه در آن تاريخ مسئوليت خريدهاي نظامي را عهده دار بود و با قذافي و مسئولان كشورش آشنائي نزديك داشت، در رأس هيأتي به طرابلس رفت. رفيقدوست در ديداري با قذافي به او گفته بود صدام حسين ناجوانمردانه شهرهاي ما را با موشك ميكوبد و باعث قتل هزاران شهروند بيگناه شده است او همچنين با حمله موشكي به بناهاي تاريخي و مساجد در صدد محو تمدن اسلامي ايران است. رفيقدوست كه ميدانست قذافي دهها موشك زمين به زمين از نوع اسكادبي و فروغ دارد كه صدام با همانها شهرهاي ايران را مي كوبيد از وي خواست تعدادي موشك به ايران بفروشد و در مقابل ايران براي هميشه پرونده اختفاي امام موسي صدر را خواهد بست. رهبر ليبي دو روز بعد نخستين محموله موشكي را كه شامل 30 موشك اسكاد بود به ايران فرستاد و بابت آن نيز هرگز پول مطالبه نكرد. از اين تاريخ (اواسط دهه هشتاد قرن گذشته) تا اواخر دهه نود روابط تهران و طرابلس در همه زمينه ها از جمله زمينه هاي امنيتي و نظامي بسيار عميق و نزديك بود. صدها تن از متخصصان و كارشناسان نظامي و صنعتي ايران در تاسيسات نظامي و صنعتي ليبي مشغول به كار بودند و پروژه هاي نظامي مشترك دو كشور، به خوبي پيش ميرفت. آنچه در واقع باعث سردي ناگهاني و آشكار در روابط شد، پيروز شدن محمد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري در سال 1376 (1997 ميلادي) بود. خاتمي كه همسرش خواهرزاده امام موسي صدر است، از همان آغاز نشان داد كه نظر لطفي به قذافي ندارد. و در حالي كه براي همه رهبران كشورهاي اسلامي دعوت نامه مجدد براي شركت در كنفرانس سران كشورهاي اسلامي در تهران فرستاد، حاضر به تجديد دعوتي نشد كه پيش از او رفسنجاني براي قذافي فرستاده بود. دومين شبكه جاسوسي ليبي در ايران در همين زمان (شبكه اول پنج سال پيش از اين به دام افتاد كه از جمله اعضايش ميتوان به حسين پناه نويسنده نزديك به حزب الله و عضو تحريريه روزنامه صبح مهدي نصيري و يا لثارات انصار حزب الله، اشاره كرد) لو رفت و اعضايش كه از بلندپايگان سپاه بودند دستگير شدند.
از سوي ديگر براي نخستين بار از زمان برپائي رژيم، كنفرانسي جهاني در رابطه با امام موسي صدر در ايران تشكيل شد كه در آن بسياري از شخصيتهاي مذهبي و فرهنگي كشورهاي خاورميانه شركت داشتند. پيام خاتمي به كنفرانس نيز خالي از طعن و لعن به كساني نبود كه ايران و لبنان و جهان اسلام را از وجود شخصيت ارزشمندي هم چون امام موسي صدر محروم كرده بودند. قذافي اين مواضع را نشان آشكار عهدشكني رژيم اسلامي دانست و به مرور كاركنان و متخصصان ايراني مقيم ليبي را پس فرستاد.
سفر خرازي وزير خارجه خاتمي نيز نتوانست حرارت سابق را به روابط دو كشور بازگرداند. به خصوص آنكه وقتي جمهوري اسلامي براي دومين بار موشك شهاب 3 را آزمايش كرد و در مقابل درخواست قذافي جهت تحويل چند موشك از اين نوع به ليبي به اين بهانه توسل جست كه هنوز پروژه كامل نيست، قذافي به كلي روي از تهران برگرداند و روز به روز بيشتر به سوي غرب و خاصه لندن و واشنگتن اشتياق وحرارت نشان داد. آنچه رژيم را سخت نگران كرده است ابعاد همكاري قذافي و رژيمش با غرب در زمينه برچيدن پروژه هاي تسليحاتي كلان و مبارزه با تروريسم كه ميتواند با گشودن پرونده هاي كهن همكاري رژيم با ليبي همراه باشد، و به شدت اهل ولايت فقيه را با دلهره و اضطراب روبرو ساخته است. همان منبعي كه ذكرش رفت ميگفت، طي دو سه روز اخير، بعضي از مراكز نظامي و تسليحاتي زيرزميني در ايران كه ليبي از چند و چون آنها باخبر است، تخليه شده و احتمال انتقال تجهيزات از اين مراكز به نقاط ديگر وجود دارد ...

منبع
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۸/۰۸/۲۲ساعت 1:23  توسط هویزه  | 

کانادا هم قذافی را نپذیرفت !!!

معمر قذافی، رهبر لیبی امروز از تصمیم دولت آن کشور نسبت به عدم پذیرش مسافران کانادایی خبر داد.

به گزارش «ایرانتو»، این اقدام دولت لیبی پس از آن انجام می شود که ماه گذشته ، در اعتراض به برخورد تند دولت کانادا، نسبت به رهبر لیبی ، وی برنامه توقف کوتاه مدت خود در خاک کانادا را بهنگام بازگشت از مقر سازمان ملل لغو کرد.

با اینکه قذافی قرار بود به عنوان مهمان کانادا و به منظور سوختگیری هواپیمای حامل او، ساعاتی را در ایالت نیوفانلند توقف کند، اما استفن هارپر نخست وزیر، گفته بود، چون این سفر غیر رسمی بحساب می آمد، لذا وزیر امور خارجه را برای دیدار با وی به آن استان اعزام می کند.

البته اعزام وزیر خارجه کانادا نه برای استقبال از این رهبر آفریقایی، بلکه جهت ابلاغ مراتب اعتراض کانادا نسبت به استقبال از بمب گذار هواپیمای مسافربری پان امریکن در لیبی ، انجام می شد.

این موضوع مشکلات زیادی را برای رفت و آمد اتباع کانادا به لیبی ایجاد خواهد کرد. به همین منظور، لاورنس کانون، وزیر خارجه، هفته گذشته با سفر به تریپولی، در زمینه یافتن راه حل مناسب، با مقامات لیبیایی مذاکره کرد.

عبدالباسط المقرحی، که متهم به بمب گذاری در هواپیمای پان امریکن در سال 1988بوده، پس از آزادی از زندانی در اسکاتلند، به عنوان قهرمان در لیبی پذیرفته شد.

در جریان انفجار هواپیمای مذکور، 270 نفر از جمله دو کانادایی کشته شدند.

"دان مک تیقو" ، از نمایندگان لیبرال پارلمان ، با انتقاد از برخوردهای شتاب زده دولت محافظه کار با مسائل بین المللی گفت:" ظاهرا دولت کانادا در برخورد با مردم خود ، پیرامون مسائل داخلی، نهایت قاطعیت را بکار می برد، اما در مسائلی اینچنینی نمی تواند خط مشی مناسبی که منافع کشور را تأمین کند، اتخاذ نماید."

گروه زیادی از کارشناسان و محققین که برای انجام مطالعات خود نیازمند تداوم رفت و آمد خود به کشورهای شمال آفریقا هستند، از این موضوع بشدت ابراز نگرانی کردند.

گزارش ها حاکیست، هنوز منابع کنسولی لیبی در اتاوا، اظهار نظری در این خصوص نکرده اند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۰۶ساعت 2:14  توسط هویزه  | 

دیکتاتور معمر قذافی : حق کشورهای عربی است که بمب اتمی داشته باشند

سرویس بین‌الملل «تابناک» ـ  در شرایطی که اسرائیل دارای بمب اتمی و انرژی هسته‌ای است، کشورهای عربی نظیر مصر، سوریه و عربستان هم حق دارند، این سلاح مؤثر را داشته باشند. همچنین به نظر من، فلسطینی‌ها هم حق دارند خود را همانند دشمنانشان به این سلاح‌ها مجهز کنند؛ چرا که نه؟

سخنان بالا بخشی از گفته‌های سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، در گفت‌وگو با شبکه خبری «اسکای نیوز» انگلیس است. او در ادامه گفته است: و اگر ما نمي‌خواهيم چنين وضعيتي باشد، بايد اسرائيلي‌ها را خلع سلاح کرده و از سلاح‌ها و او را از قابليت‌هاي هسته‌اي بازداريم.

رهبر لیبی در این گفت‌وگو درباره دستیابی ایران به انرژی اتمی نیز افزود: اگر ایران بمب اتم ساخت همگی ما در مقابل آن خواهیم ایستاد، اما ایران تا کنون چنین چیزی را ادعا نکرده است.

او ادامه داد: زماني ما با دستيابي ايران به سلاح‌هاي هسته‌اي مخالفت خواهیم کرد که ايران تصديق کند چنين هدفي را دنبال می‌کند، ولي تهران اکنون تأکید دارد که برنامه‌اش صلح‌آمیز است.


قذافی در ادامه این گفت‌وگو از اینکه رئیس‌جمهور آفریقایی‌الاصل آمریکا، موفق به دریافت جایزه نوبل صلح شده است، اظهار خشنودی کرد و افزود: روشن است که او آفریقایی است و ما به عنوان آفریقایی به او افتخار می‌کنیم، زیرا جای خرسندی است که یکی از فرزندان آفریقا، به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد.

گفتنی است، ليبي از اوايل دهه هفتاد، به دنبال انرژي هسته‌اي با مقاصد نظامي بود، ولي تحت فشارهاي غرب به ويژه آمريكا قرار گرفت و در سال 2003، به طور كل برنامه سلاح‌هاي كشتار جمعي را كنار گذاشت. ظاهراً معمر قذافي، رهبر ليبي، براي اهداف اعلاني مقابله با بمب اتمي اسرائيل به دنبال سلاح‌هاي هسته‌اي بود و تأسيسات مخفيانه هسته‌اي داشت، ولي تقويت پرستيژ شخصي قذافي در جهان عرب با توجه به تصور، ادراك و ذهنيتي كه وي از مسائل جهان عرب و تحولات بين‌المللي دارد، از اهداف غير اعلاني طرابلس براي اجراي برنامه رسيدن به سلاح‌هاي كشتار جمعي بود.

منبع

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۰۴ساعت 23:20  توسط هویزه  | 

آنچه در مورد معمر قذافی باید دانست

ابومینیار القذافی در سال 1942 در خانواده ای بادیه نشین ساکن بیابان سیرت لیبی متولد شد . آن طور که می گویند او پیرو دین اسلام است و یک شافعی به حساب می آید .

در سال 1963 وارد آکادمی ارتش لیبی شد و پس از 5 سال تحصیل که یک سالش در انگلستان بود وارد رسته مخابرات ارتش شد . در سال 1969 با همکاری تعدادی از افسران جوان اقدام به کودتا علیه ادریس اول کرد و در سال 1970 با کنار زدن دوستانش رسما خود را رهبر انقلاب لیبی معرفی و حکومت را در دست گرفت .

شخصیت جمال عبداناصر تاثیر به سزایی در روحیات قذافی داشت به طوری که بعد از کودتایش با ساختن القابی چون "برادر بزرگ" و "راهنمای انقلاب" برای خود ، به تقلید از او پرداخت و بعد از مرگ عبدالناصر در 28 سپتامبر 1970، خود را رهبر جهان عرب و تنها جانشین خدا در روی زمین نامید!

به جرات می توان او را یکی از تئوریزسین های مطرح مسائل اسلامی در عصر معاصر دانست! او معتقد است اسلام نیاز به بازنگری دارد و در همین راستا "کتاب سبز" را تالیف نموده که آن را قرآن به روز شده می داند! برای مثال او در این کتاب سنت پیامبر اکرم(ص) را به بهانه روایات جعلی حذف کرده و قرائتی با عنوان « سوسیالیزم اسلامی» را ارائه نموده است و مذاهب شیعی و سنی را نیز رد نموده و ...

او دوست دارد اسمش همواره در صفحه نخست روزنامه ها و در صدر خبرهای جهان و منطقه باشد و به همین دلیل هر از چند گاهی دست به اقداماتی عجیب و یا به تعبیری دیگر احمقانه می زند . او همواره خود را رهبر جهان عرب می دانسته و می داند و روحیه اش به گونه ای است که تحمل دیدن کس دیگری را در این جایگاه ندارد ، حتی اسما"!

شاید بزرگترن دلیل ربودن امام موسی صدر(حفظه الله) همین بود . البته معمر قذافی از همان ابتدا کینه ای ویژه نسبت به شیعیان داشت و معتقد بود شیعیان فرقه ای بسیار کوچک از جهان اسلام هستند که اصلا به حساب نمی آیند! اما وقتی دید یکی از همین شیعیان با نام موسی صدر توانسته است ضمن ایجاد آرامش نسبی در فضای بحران‌زده آن زمان منطقه ، مورد توجه تمام سران کشورهای اسلامی قرار گیرد اقدام به ربودن او کرد تا با حذف این شخصیت بزرگ زمینه را برای رهبری خود بر جهان عرب مهیا کند .

امام موسی صدر در تاریخ 25 آگوست 1978 و در پاسخ به دعوت رسمی معمر قذافی جهت شرکت در جشن های انقلاب لیبی وارد کشور لیبی شد و در تاریخ 31 آگوست 1978 پس از خارج شدن از هتل الشاطی طرابلس و سوار شدن بر خودرو دیپلماتیک کشور لیبی جهت ملاقات با معمر قذافی ناپدید شد . معمر قذافی پس از چنیدین روز اعلام کرد امام موسی صدر و دو همراهش هرگز با او ملاقات نکرده اند ، بلکه لیبی را به قصد ایتالیا ترک کرده اند اما این موضوع هرگز در بررسی‌های قضایی ثابت نشد . تحقیقات قضایی در ایتالیا و لبنان تاکید می کند که امام موسی صدر و دو همراهش از لیبی خارج نشده اند و این افراد توسط دولت لیبی و به دستور شخص معمر قذافی دزدیده شده اند .

هر چند امام موسی صدر شهروند ایران است اما چه در دوران شاه و چه بعد از انقلاب هیچ اقدام موثری از سوی دولتمردان ایران برای آزادی امام موسی صدر صورت نگرفت و به عکس روز به روز رابطه ایران و دیکتاتور معمر قذافی بهتر و بهتر شد! تا در دولت آقای احمدی نژاد به اوج خود رسید و منجر به امضای 18 سند تجاری بین دو کشور گشت . اما حتی این لطف ایرانیان در جهت پیگیری نکردن سرنوشت امام موسی صدر هم نتوانست مانع از دشمنی معمر قذافی با کشور ایران شود . برای مثال : "سخنان جنجالی قذافی مبنی بر اینکه انقلاب ایران به زباله‌دان تاریخ خواهد پیوست ، فروش اطلاعات هسته ای ایران به آمریکا ، رای مثبت لیبی و تصویب قطعنامه 1803 شورای امنیت بر علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ملت ایران ، کمک به گروه‌های تجزیه‌طلب در خوزستان و حمایت مالی و نظامی از آنان ، حمایت از گروهك تروریستی "پژاك" برای تشکیل كشور مستقل كُردستان و تجزیه ایران ، حمایت از کشور امارات متحده عربی در به رسمیت شناختن حاکمیت این کشور نسبت به جزایر سه گانه ، شرکت اتباع لیبی در جنگ تحمیلی بر ضد ایران (در جبهه عراق) ، چاپ نقشه‌هایی با نام جعلی خلیج عربی به جای خلیج فارس در داخل لیبی" تنها بخشی از اقدامات شخص معمر قذافی علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران است .

خوشبختانه در لبنان پرونده ای علیه معمر قذافی به جرم ربودن امام موسی صدر و دو همراهش تشکیل شد و در نهایت قاضی سمیح الحاج مسئول پیگیری پرونده در 6 شهريور 1387 حکم اعدام معمر قذافی رهبر لیبی و شش تن از معاونانش را صادر کرد . اما آقای احمدی نژاد در اقدامی کاملا مخالف حرکت دوستان لبنانی ، معمر قذافی را به ایران دعوت کرده و قرار است اجلاس اتحادیه افریقا که لیبی رئیس دوره ای آن است آبانماه امسال در تهران برگزار شود .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۴ساعت 2:4  توسط هویزه  | 

تاریکی

حبیبه جعفریان : همشهری جوان شماره 226

خبر بد مثل تاریکی است؛ تاریکی که ناگهان روی سرت آوار می شود. اما بی خبری، راه رفتن در تاریکی است؛ زندگی کردن در تاریکی است، خوابیدن و بیدار شدن در تاریکی است؛ تاریکی که ممکن است روزی تمام شود اما تو هرگز نمی دانی کی؟ و چطور؟ هر سال تابستان وقتی دارمزیر آفتاب تند تهران راه می روم تا به دیدن دوستانم که از لبنان آمده اند بروم، بی وقفه به این فکر می کنم. وقتی می بینم امثال هم مثل سال قبل می گویند: " سال دیگر انشاءالله آقای صدر (امام موسی صدر) خودشان می آیند و دیگر این کارها لازم نیست"، لبخند می زنم اما قلبم فشرده می شود. از فشار بی خبری و از فشار تاریکی که نمی دانی کی تمام می شود.

گاهی فکر می کنم کسی که خواهرم یا برادرم و یا دوستم یا پدرم را می کشد ببخشم اما نمی توانم کسی که آنها را از من می گیرد و نشانه ای و خبری نمی دهد، ببخشم. "جنایت علیه بشریت" که در حقوق بین الملل، ربودن و ناپدید کردن آدم ها از مصادیق آن است، اصلا عنوان اغراق آمیزی برای این کار نیست. این جنایت ظاهر سرد و تمیزی دارد؛ خون ندارد، شلیک ندارد، بی سر و صدا اتفاق می افتدو چون در جریان زمان ادامه پیدا می کند، شاهدان به وجودش و وقوعش عادت می کنند. اما قربانی هایش نه؛ آنها یک گمشده دارند و یک گمشده همیشه احتمالش هست که روزی برگردد. همیشه هم احتمالش هست که زنده باشد. کسی چه می داند؟ تو همزمان ناامیدی و امیدواری. یقین داری اما مرددی؛ آیا زنده است؟ آیا گرسنه است؟ آیا می تواند؟ بخوابد؟ بنشیند؟ آیا درد کشیده؟ آیا پیر شده؟ یا جایی رها شده؟

همیشه فکر می کنم اگر من جای دوستان لبنانی ام ، جای خانواده عزیز امام موسی صدر بودم تا الان ویران شده بودم؛ زیر فشار بیم و امید، زیر فشار تاریکی که تمام خواهد شدولی هیچکس نمی داند کی و چه طور؟ ولی آنها نمی شنوند. آنها امیدوارند؛ در بیابانی که به نظر بی پایان می رسد نشسته اند، بر خلاف جهت باد، و می خواهند جنایتی که شاهدانبه آن عادت کرده اند را یادآوری کنند؛ می خواهند گمشده شان برگردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۸ساعت 22:51  توسط هویزه  | 

بنویس عدم پیگیری ایران، بخوان قدرت قذافی!

دبيرکل سازمان توسعه بشري عربي - آفريقايي، آزادي "عبدالباسط علي المقرحي" افسر اطلاعاتي ليبي و متهم به طراحي انفجار لاکربي از سوي انگليس را پيروزي بزرگي براي ليبي دانست.

"احمد امبارک الشاطر" روز سه شنبه در گفت وگو با برنامه "مسايل آفريقا" شبکه خبري "العالم" از دمشق پايتخت سوريه، اظهار داشت: بي شک المقرحي قرباني توطئه بزرگ به همان ابعادي شده است که دولت سابق آمريکا از آن براي اشغال عراق استفاده کرد.

دبيرکل سازمان توسعه بشري عربي - آفريقايي، به اقدام غرب در محاصره بيش از 14 ساله ليبي و زيان هاي ناشي از آن بر اين کشور اشاره کرد و گفت : آزادي المقرحي به دلايل انساني نبوده است.

الشاطر گفت: بي گناهي کامل المقرحي در واقعه لاکربي ، اقتدار و نيرومندي ليبي و درايت سرهنگ "معمر قذافي" رهبر ليبي از جمله دلايلي است که انگليس تصميم به آزادي المقرحي گرفت.

وي همچنين وجود هرگونه قرارداد تجاري بين ليبي و انگليس و ربط آن به آزادي المقرحي را رد کرد .

تابناک

وقتی هنگام ورود عبدالباسط المقرحی به خاک لیبی مردم در فرودگاه پایکوبی می کنند و زمان پایین آمدنش از پله های هواپیما سرود ملی لیبی از بلندگوهای فرودگاه پخش می شود .. یعنی چه؟ به گمانم این به معنای پیروزی لیبی است . حال چه فرقی می کند فرد آزاد شده که باشد! اصل این است که کشور لیبی به یک پیروزی دیپلماتیک در سطح بین المللی رسیده و این نشان دهنده چیزی نیست جز قدرت لیبی!

شاید بگن: قذافی برای این موفقیت هزینه زیادی پرداخت کرده ... اما من در جواب می گم: هر موفقیتی هزینه ای دارد و با هر هزینه ای پیروزی، پیروزی است و کسی در این پیروزی موفق تر است که هزینه ی کمتری پرداخت کرده باشد. مسلما این معامله بین المللی دو سمت پیروز داشته (غرب و لیبی) و به قولی برد-برد است. مانند آزادی خبرنگاران آمریکایی در کره شمالی و دقیقا برعکس آزاد کردن ملوانان انگلیسی توسط دولت نهم!

تا قبل از آزاد شدن عبدالباسط المقرحی توسط قذافی فکر می کردم عدم پیگیری ایرانه که امام موسی صدر(حفظه الله) بعد از 31 سال هنوز در بنده، اماااا امروز فهمیدم که این قدرت دیکتاتور ملعون معمر قذافی است که مانع از آزادی امام موسی و حتی پیگیری طرف ایرانی است!

آری، ایران پیگیری نمی کند چون قدرت پیگیری همچین قضیه ای را ندارد و شاید به همین علت است که در دولت نهم سعی در مختومه جلوه دادن این قضیه کردند تا با بستن پرونده امام موسی صدر سرپوشی بر این عدم توانایی دیپلماتیک دولت گذارند و این یعنی پاک کردن صورت مسئله، همان کاری که دولت نهم در انجام آن مهارت خاصی دارد.

تازه امروز می فهمم که چرا در قضیه امام موسی صدر واژه "پیگیری" به "بحران پیگیری" و سپس به "عدم پیگیری" تبدیل شده ... متاسفانه علت تمام این تحولات در دو کلمه است و آن هم "قدرت قذافی" است!

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۷ساعت 6:31  توسط هویزه  | 

دولتمردان ایران باید از قذافی یاد بگیرند !!!

عبدالباسط المقرحي از متهمان حادثه لاکربي آزاد شد

اسکاتلند امروز عامل لیبیایی انفجار هواپیمای مسافری پان امریکن بر فراز لاکربی در سال 1988 را از زندان آزاد کرد.

المرقحی که تبعه لیبی است و به سرطان پرستات مبتلاست، به اتهام دست داشتن در انفجار هواپیمای پرواز شماره 103 پان آمریکن بر فراز روستای لاکربی در سال 1988 که به کشته شدن 259 سرنشین هواپیما و 11 نفر از اهالی روستا منجر شد، در زندان بود.

این حادثه تروریستی را عموما حمله ای به ایالات متحده تلقی کردند چون 189 نفر از قربانیان آمریکایی بودند. ماجرای لاکربی تا پیش از حوادث تروریستی 11 سپتامبر 2001 مرگبارترین حمله به شهروندان آمریکایی تلقی می شد.

المقراحي پس از کش و قوس هاي فراوان در سال 2001 در دادگاه اسکاتلند به اتهام بمب گذاري در پرواز شماره 103 شرکت هواپيمايي پان آمريکن در سال 1988 مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم شد.

دولتهای آمریکا و انگلیس، لیبی را مسئول بمبگذاری در این هواپیما معرفی کردند که به وضع تحریمهای بین المللی علیه لیبی منجر شد. در سال 2003 دولت لیبی رسما مسئولیت بمبگذاری در یک هواپیمای مسافربری شرکت پان امریکن در سال 1988 را قبول کرد.

عبدالباسط مقرحی تنها فردی است که در ارتباط با این بمبگذاری محکوم شده است، البته او همواره گفته که بیگناه است.

با وجود این مخالفتها، صدها نفر از مردم لیبی دیروز پنجشنیه در فرودگاه این کشور به استقبال وی آمدند.

مردمی که به استقبال المقرحی آمده بودند، پرچمهای لیبی و اسکاتلند را در دست داشتند و سرود ملی لیبی نیز از بلندگو پخش می‌شد. وکیل "عبدالباسط المقرحی " اعلام کرد که موکلش از اعلام حکم آزادی ‌خود بسیار خوشحال است، اما بر صدور حکم برائت وی اصرار دارد و محکومیت خود را توهین ‌آمیز می‌داند.

المقرحی به دلیل ابتلا به سرطان پروستات از زندان آزاد شده است.

تابناک  و  همشهری آنلاین  و  خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

وقتی چشمم به این خبر خورد برق از چشمام پرید و با وجود اینکه از خستگی قابلیت ایستاده خوابیدن را داشتم پای کامپیوتر اومدم تا تو وبلاگ یه مطلب در موردش بنویسم.

این خبر رو می خوام از چند جهت با قضیه آزاد کردن امام موسی صدر (حفظه الله) مقایسه کنم:

۱. عبدالباسط المقرحي یه جنایت کاره که دستش به خون ۲۷۰ نفر انسان بی گناه آلوده شده اما امام موسی صدر ، رمز طایفه شیعه و در یک کلام افتخار شیعیان جهانه که جون هزاران هزار انسان را نجات داده است .

۲. معمر قذافی برای آزادی این جانی تبعه لیبی که به حبس ابد محکوم شده است خودشو به در و دیوار زد و در هر جلسه ای که حاضر می شد این قضیه را با افراد مرتبط مطرح می کرد اما این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران که ادعای پیروی از مولا علی (ع) را دارد هیچ اقدام خاصی برای آزادی اولاد پیغمر ، امام شیعیان لبنان ، افتخار شیعیان جهان و تبعه کشور خود طی 31 سال نکرده است !!!

3. معمر قذافی دیوانه که تا به امروز همواره مسخره اش می کردم با غیرت نداشته اش توانست یک تبعه زندانی اش را به بهانه مریضی او به لیبی باز گرداند اما جمهوری اسلامی ایران با غیرت! (که در این قضیه چیزی از آن ندیده ایم!) نمی تواند امام محرومان و یکی از بزرگترین مراجع تشیع را که از قضا ایرانی هم است ، به دلیل کهن سالی و ... از چنگال قذافی ملعون نجات دهد تا این باقی مانده عمرش را در کنار خانواده اش و نه در زندان سپری کند.

4. عبدالباسط المقرحي که در دادگاه رسمی به جرم کشتن 270 نفر به حبس عبد محکوم شده بود با پیگیری نسبتا خوب معمر قذافی رهبر کشورش آزاد شد اما امام موسی صدر که در یک دادگاه صحرایی و به جرم انسان دوستی محکوم به حبس ابد شده است با عدم پیگیری دولتمردان کشورش هنوز در زندان است .

5. آزادی این جانی نشان دهنده دیپلماسی قوی دولتمردان معمر قذافی و عدم آزادی امام موسی صدر نشان دهنده ضعف ابرقدرت خاورمیانه و غرب آسیا یعنی جمهوری اسلامی ایران در حفظ و حراست از شهروندان ایران است .

و چندین و چند نکته قابل مقایسه دیگر . اما جالب اینجاست که این دو قضیه با هم یک وجه اشتراک هم دارند و آن این است که آزادی این جانی از زندان و عدم آزادی امام موسی صدر هر دو نشان دهنده پیروزی معمر قذافی در مناسبات کشور لیبی با جهان است ... ای کاش مسئولان کشور ما قدری از معمر قذافی رهبر لیبی درس دیپلماسی می آموختند .

و در آخر از تمام کسانی که می توانستند و می توانند امام موسی صدر را آزاد کنند امااا نکردند و نمی خواهند بکنند روی بر می گردانم و در این شب خجسته (شب اول ماه مبارک رمضان) دست به سوی آسمان دراز می کنم و از خدای موسی آزادیش را می خواهم .... اللهم فک کل اسیر

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۵/۳۱ساعت 0:37  توسط هویزه  | 

دیپلمات لیبیایی : امام موسي صدر هنوز زنده است

يک منبع ديپلماتيک ليبيايي که از نظام معمر قذافي رهبر ليبي جدا شده است ، به " الجزاير تايمز " گفت سيد موسي صدر رهبر جنبش محرومان لبنان ، هنوز درقيد حيات است و زيرنظر دستگاه هاي امنيتي ليبي و درمکاني بسيار ويژه نگاهداري مي شود.

به گزارش العالم، سيد موسي صدر موجبات نگراني بسياري از گروه هاي لبناني را که وي توانست طرح هاي ويرانگر آن ها را نقش بر آب کند ، فراهم کرده است.

يک گروه فلسطيني در لبنان سعي داشت موسي صدر را ترور کند و وي درواکنش گفت : عمامه من ، از مقاومت فلسطين حمايت خواهد کرد . اين روزها مصادف با سالروز ناپديد و ربوده شدن موسي صدر در ليبي است.
شايان ذکر است که سيد موسي صدر در تاريخ 25/8/1978 به همراه شيخ محمد يعقوب پدر حسن يعقوب نماينده
لبناني و عباس بدرالدين (خبرنگار ) در سفري رسمي وارد ليبي شد و در هتل الشاطي در طرابلس غرب مهمان مسئولان ليبيايي شدند.

رسانه هاي گروهي ليبي هيچ خبر يا گزارشي درباره رسيدن امام موسي صدر به ليبي و رويدادهاي سفر وي به اين کشور و ديدار وي با معمر قذافي رهبر ليبي يا ديگر مسئولان ليبيايي منتشر نکردند. وي آخرين بار در ظهر روز 31/8/1978 با دو همراهش در ليبي مشاهده شد.

بعد از اينکه هيچ خبري از وي و همراهانش به دست نيامد ، سر وصدايي جهاني درباره ناپديد شدن آنان به پا خاست و مسئولان ليبيايي در تاريخ 18/9/1978 اعلام کردند که آن ها بعدازظهر روز 31/8/1978 سوار برهواپيماي " آليتاليا " ، طرابلس غرب را به مقصد ايتاليا ترک کردند.
چمدان هاي موسي صدر و نيز شيخ محمد يعقوب در هتل " هوليداي ان " رم پايتتخت ايتاليا پيدا شد.

مسئولان قضايي ايتاليا تحقيقات گسترده اي را درخصوص اين قضيه آغاز کردند و بعد از اينکه ثابت شد که امام موسي صدر و همراهان او وارد خاک ايتاليا نشده اند ، نتيجه اين قضيه دادستان کل دادگاه رم در تاريخ 12/6/79 شد حکمي مبني بر مسکوت ماندن اين قضيه صادر کند.
در نتيجه تحقيقات گسترده ، دادستاني کل ايتاليا در تاريخ 19/5/ 79 به اين نتيجه رسيد که آن ها اصلا" ليبي را ترک نکرده اند.

به گفته اين ديپلمات جدا شده از نظام ليبي ، پرونده سيد موسي صدر و همراهان او به دست شخص معمر قذافي و سه نفر از مسئولان نظام وي است.

به اعتقاد اين شخص ، اطلاعات بررسي شده در ابتدا حاکي از آن بود که صدر فورا" کشته شده است و سرهنگ قذافي وي را به يک گروه فلسطيني تحويل داده تا او را اعدام کند اما واقعيت اين است که موسي صدر همچنان زنده است و پا به سن گذاشته و ده ها کتاب تاليف کرده است و ..
اين ديپليمات درباره بسته شدن اين پرونده توسط معمر قذافي گفت فشارهاي عربي و اسلامي بايد به بالاترين حد برسد تا اين پرونده بسته شود ؛ همانطور که پرونده لاکربي و ديگر پرونده ها بسته شد.
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۲۲ساعت 11:21  توسط هویزه  | 

چرا معمر قذافی را دیوانه می دانند ؟

شاید جهان باید به خودش ببالد که معمر قذافی رهبر یکی از کشورهای خاورمیانه نبود یا اینکه کشور لیبی در این منطقه استراتژیک قرار نداشت چرا که این شخصیت عجیب و نسبتا منفور تمام ویژگی های لازم برای به بحران کشیدن چنین منطقه حساسی را به تنهایی در خود دارد . او که با یک کودتای بدون خونریزی در سال ۱۹۶۹ قدرت را درلیبی این کشور شمالی افریقا در دست گرفت خودش را به عنوان ریاست جمهور منصوب کرد! و با وضع قوانین مختلف بنای اولین کشور سوسیالیست دنیا را پایه ریزی کرد.

قذافی پس از استقرار حکومتش شروع به ماجراجویی های بین المللی کرد و رد پایش در بیشتر مناقشات بزرگ دیده می شد :

۱. ربودن امام موسی صدر

۲. بمب گذاری در هواپیمای خطوط هوایی پان امریکن که بر فراز لاکربی منفجر شد .

۳. کشتار دست جمعی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ

۴. اجیر کردن "کارلوس شغال" (تروریست شهیر بین المللی) در ماجرای ربودن وزرای نفت چند کشور جهان و ...

اینها تنها گوشه ای از اقدامات جنون آور رهبر تقریبا دیوانه ای است که گارد حفاظتش را زنانی تشکیل می دهند که به آنها "آمازونی" می گویند . در هر حال رفتار های این رهبر منفور عرب آنقدر غیر قابل پیش بینی است که هر لحظه ممکن است دست به کار عجیب دیگری بزند و چهره منفورش را منفور تر کند .

برگرفته شده از اعتماد

..........................................................................................................

از همین جا به آقای احمدی نژاد که این دیوانه (معمر قذافی) را به ایران دعوت کرده اخطار می دهم که مراقب خود و کشور عزیزمان ایران باشد ... آیا کسی امنیت جانی ما ایرانیان را در حضور این دیوانه در کشورمان تضمین می کند !!!؟

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۵/۰۳ساعت 3:12  توسط هویزه  | 

قذافی مسئول انفجار بوئينگ 747 پان امريكن بر فراز دهكده لاكربي

در پنجم دسامبر 1988 سازمان هوانوردي فدرال آمريكا در بولتن امنيتي خود نوشت كه يك مرد با لهجه عربي به دفتر سفارت آمريكا در هلسينكي فنلاند تلفن كرده و به آنها گفته پرواز پان امريكن از فرانكفورت به ايالات متحده در طول دو هفته آينده توسط شخصي كه به سازمان فلسطيني ابونضال وابسته است منفجر خواهد شد. او مدعي شد يك زن فنلاندي بدون اينكه بداند بمب را حمل خواهد كرد. دولت آمريكا تهديد را جدي گرفت و بولتن را براي سفارتخانه هاي اروپايي خود فرستاد. به علاوه سازمان هوانوردي آمريكا تمامي شركت هاي هواپيمايي از جمله پان امريكن را از احتمال وجود تهديد باخبر كرد. 
    
در سيزدهم دسامبر اين خبر روي تابلوي اعلانات سفارت آمريكا در مسكو قرار گرفت و روزنامه نگاران و تجار آن را ديدند. به همين خاطر هيچ مسافر آمريكايي سوار هواپيماي خطوط پان امريكن نشدند. بازرسان اين شركت مجبور شدند اعلام كنند كه تماس تلفني يك شوخي بوده است. 
      
لاكربي، 21 دسامبر 1988
    
قرار بود پرواز شماره 103 خطوط هوايي پان امريكن، با هواپيماي بوئينگ 121-747 كه به نام <دوشيزه خانم بادپاي درياها> شناخته مي شد، با 243 مسافر و 18 خدمه ساعت 6 غروب از فرودگاه بين المللي هيثراو در لندن پرواز كند و در فرودگاه بين المللي جان اف كندي در آمريكا بر زمين بنشيند. اما بوئينگ 747 نه در آن ساعت پرواز كرد و نه بر باند جان اف كندي فرود آمد.   

پرواز 18:25 بعد از ظهر - با 45 دقيقه تاخير - از فرودگاه هيثرو لندن پرواز كرد. 
    
كاپيتان جيمز مك كواري، هنگام ورود به آسمان اسكاتلند در بيسيم گفت: <شب بخير اسكاتلندي ها! بادپا يك صفر سه. ما در سطح سه يك صفر هستيم.> اين آخرين چيزي بود كه از هواپيما شنيده شد.    

در ساعت نوزده و دو دقيقه و چهل وشش ثانيه هواپيما براي هميشه از صفحه رادار محو شد و يك دقيقه بعد بقاياي هواپيما بر زمين خورد و آرامش را براي هميشه از دهكده لاكربي گرفت. 
    
در شب انفجار بادي به قدرت 190 كيلومتر در ساعت بقاياي اجساد قربانيان را تا شعاع 130 كيلومتري پراكند. 
    
تحقيقات بعدي متخصصان دادگاه ثابت كرد 450 كيلوگرم ماده منفجره كه در بخش بار جلويي هواپيما كار گذاشته شده بود، باعث نابودي سريع هواپيما شده است.
    
 2۷۰ نفر از 21 كشور دنيا قرباني اين واقعه شدند. 11 نفر از مردم دهكده لاكربي اسكاتلند هم در ميان كشته شدگان بودند. 35 دانشجوي دانشگاه سيراكيوس در نيويورك و دو نفر ديگر از دانشگاه ايالتي نيويورك كه از برنامه اي آموزشي در لندن بازمي گشتند، در پرواز حضور داشتند. 
    

پنج نفر از قربانيان از خانواده ديكسيت راتن بودند و سوروچي راتن 3 ساله هم در ميان آنها بود، آنها از دهلي نو به سمت ديترويت پرواز مي كردند. آنها قرار نبود با هواپيماي مرگ پرواز كنند. اول صبح سوار هواپيماي پان امريكن شماره 67 شدند، اما يكي از كودكان خانواده دچار مشكل تنفسي شد و خلبان هواپيما را پرواز نكرده بازگرداند تا خانواده را پياده كند. پسرك به سرعت خوب شد و خانواده با هواپيماي شماره 103 پان امريكن پرواز كردند. سوروچي راتن يك كت و شلوار هندي درخشان قرمزرنگ پوشيده بود. بعدها خلبان هواپيماي اول، يادداشتي را به همراه دسته گلي در تالار يادبود لاكربي به يادگار گذاشت: 
    
<به آن دختر كوچك قرمز پوش كه اينجا آرام گرفته است، كسي كه به پرواز من از فرانكفورت شادي بخشيد. دخترك، تو لايق اين نبودي.>
      
همه چيز <تقريبا> عليه مامور امنيتي تبعه ليبي
    
در 18 ماه اول بازجويي ها شاخه آلمان غربي <جبهه خلق براي آزادي فلسطين> مسوول اين ماجرا شناخته مي شد كه به اعتقاد غربي ها توسط ايران و سوريه بنيانگذاري شده بود. اما در سال 1990 همه نگاه ها به سمت ليبي برگشت.
    
بعد از يك سال تحقيقات مشترك تيم هاي انگليسي و آمريكايي، كه در جريان آن از بيش از 1500 شاهد بازجويي به عمل آمد، در 31 نوامبر سال 1991 عليه عبدالباسط محمدعلي المقرحي يك مامور اطلاعاتي ليبيايي و رئيس بخش امنيتي ليبين عرب ايرلاينز و الامين خليفه فهيمه رئيس دفتر همين شركت هواپيمايي در جزيره مالت اعلام جرم شد. 
    
در بقاياي كيف سامسونتي كه به اعتقاد پليس حاوي بمب بود، بقاياي يك لباس كودك كشف شد كه بعدا اثبات شد در جزيره مالت توليد شده است. توني گاسي فروشنده اين لباس بعدها به يكي از مهمترين شاهدان تبديل شد. او شهادت داد كه مردي ليبيايي از او اين لباس را خريده است. اين مرد به اعتقاد گاسي، الباسط محمدعلي المقرحي بود.
    
به علاوه در جريان جست وجوها در محل سقوط هواپيما بخشي از يك زمان سنج الكترونيكي كشف شد كه شبيه زمان سنجي بود كه در جريان بازداشت يك مامور اطلاعاتي ليبيايي به دست آمده بود. بررسي هاي بعدي نشان داد زمان سنج كشف شده در لاكربي را شركت سوئيسي مبو به سفارش ارتش ليبي توليد كرده بود. 
    
بعد از اين ليبي مورد تحريم هاي دولت آمريكا قرار گرفت و مذاكرات پياپي با سرهنگ معمر القذافي رهبر ليبيايي ها باعث شد كه بالاخره در پنجم آوريل سال 1999 متهمان به پليس اسكاتلند تحويل داده شوند. جريان استرداد و محاكمه متهمان در هلند به عنوان منطقه اي بي طرف صورت گرفت. 
    
در 31 ژانويه سال 2001 هياتي متشكل از 3 قاضي اسكاتلندي ضمن تبرئه فهيمه، المقرحي را به 27 سال زندان محكوم كرد. فرجام خواهي المقرحي در 14 مارس 2002 پذيرفته نشد و تقاضاي او از دادگاه اروپايي حقوق بشر در جولاي 2003 <ناروا> تشخيص داده شد. در 23 سپتامبر سال 2003 از شوراي تجديدنظر پرونده هاي جنايي اسكاتلند ( ) SCCRC تقاضاي بررسي مجدد پرونده اش را كرد، اما آنها اعلام كردند براي يك استيناف تازه پرونده بايد به ديوان عالي كشور ارجاع شود. 
    
المقرحي: بي گناهيم ثابت مي شود
    
با اين حال در سال 2007 يك گزارش رسمي شهادت گاسي را از اعتبار انداخت. به اعتقاد مقامات دولتي گاسي پيشتر عكس المقرحي را در مجله اي ديده بود و اين مساله بر قضاوت او تاثير گذاشته است. 
    
بالاخره SCCRC در 28 ژوئن سال 2007 اعلام كرد كه تصميم گرفته پرونده را به ديوان عالي كشور بفرستد. المقرحي دوران محكوميت خود را در زندان گريناك در نزديكي گلاسكو مي گذراند و همچنان بر بي گناهي اش پافشاري مي كند. 
    
المقرحي در بيانيه اي كه هفته پيش منتشر شد اعلام كرده است: هيچ وقت شك نداشتم كه بالاخره به درخواست استيناف من پاسخ داده مي شود. من به هيچ وجه در بمب گذاري لاكربي دخالت نداشته ام. اطمينان دارم اگر تصويري كلي از ماجرا به داوران عاليرتبه نشان داده شود آنها مي فهمند كه من بي گناهم. 
    
خانواده هاي قربانيان هم از دوباره به جريان افتادن دادگاه اعلام رضايت كرده اند. جان موسي كه هلگا دختر 19 ساله اش را در جريان بمب گذاري از دست داد در گفت وگويي با بي بي سي ابراز اميدواري كرده كه دادگاه به داستان كامل آنچه كه آن روز رخ داده پي ببرد. 
        
كسي واقعا نمي داند. دولت ليبي تاكنون 4/ 1 ميليارد دلار خسارت به خانواده هاي قربانيان پرداخته و در صورت اعلام بي گناهي المقرحي طرابلس براي پس گرفتن اين مبلغ اقدام خواهد كرد.

 منبع

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۸/۰۴/۲۱ساعت 17:2  توسط هویزه  | 

مطالب جدیدتر